Vysavače / foukače

Fukary a vysavače listí

Podzim plní zahrady spadlým barevným listím a my přemýšlíme o úklidu. Hrabání a zametání listí je náročné a únavné. Rychlejší pomoc bez větší námahy nabízejí různé fukary a vysavače listí. Vysavače a fukary neuplatníme jen na podzim, ale během celé sezóny od jara do podzimu. Fukarem a vysavačem odstraníme na jaře nebo během celého vegetačního období různé drobné větvičky, zbytky suché trávy, listí. Tento stroj si poradí i s jinými nečistotami jako je písek, štěrk, drobný kamínek i prach. Fukar je také užitečný v zimě při odklízení čerstvě napadaného prachového sněhu. Tyto stroje zakoupíte elektrické, benzínové a akumulátorové. Pokud máte na zahradě hodně listnatých stromů, díky vysavače listí jednoduše sfoukáte všechno listí na jednu hromadu a pak uklidíte do kompostéru. Vyfoukat listí nebo jen prach můžete také v garáži, pergole, balkóně nebo terase. Některé fukary lze přepnout na režim sání, tím z něj uděláme vysavač. Fukar má mnohostranné využití. Můžete ho využít také na odfoukání posekané trávy z chodníků a cestiček. Fukarem sfouknete i dřevěné pily, to potěší kutily. Fukary a vysavače jsou cenným pomocníkem, který vám ušetří čas i náročnou práci. Vysavače a fukary dovedou listí rozdrtit na malé kousíčky.

Vysavač/fukar

Jde o kombinace foukače listí a vysavače. Listí si nafoukáte na hromadu a pak je vysavačem vysajete. Vysavač navíc dokáže listí a různé nečistoty rozdrtit na malé kousky. Vysavač vysává listí do svého pytle, vaku. Většina fukaru je vybavena také vysavači, které odpad rozmělní a vysají přepnutím páčky do uloženého pytle nebo vaku.

Fukar na elektřinu, nebo benzin?

Než se rozhodnete ke koupi takového stroje, je dobré si uvědomit, zda koupit stroj elektrický, nebo benzínový. Elektrické foukače jsou tiché a lehčí. Pokud máte menší zahradu a máte připojení k síti, tak je elektrický fukar pro vás tím pravým. Je vybaven elektrickým motorem. Někomu vadí elektrický kabel v akčním rádiusu, tak volí raději fukar benzínový. Benzínový fukar je daleko výkonnější, dostanete se nim kamkoliv. Tyto fukary s benzínovým motorem jsou daleko složitější na ovládaní a vycházejí s nich benzínové výpary. Pokud máte velkou zahradu, tak je tento typ fukaru, pro vás tím pravým. Je vhodný na odklízení velkého množství spadaného listí. Na vyfoukání velkého množství listí volíme takzvané zádové fukary, práce s nimi bude jednodušší.

Fukar akumulátorový

Akumulátorový fukar je lehký a tichý stroj bez omezení pohybu. Akumulátor je snadný na obsluhu a tichý provoz bez emisí. Můžete ho použít na středně velké zahradě, je to praktický pomocník na každou zahradu. Umožňuje nepřerušený provoz po dobu XX minut, je ideální pro většinu použití.

Zahradní vysavač

Zahradní nečistoty jsou nejprve rozmělněny drtičem a pak putují do objemného sběrného vaku. Sběrné vaky mají objem přes 50 litrů odpadů. Stejně tak, jako fukar změníme na vysavač, tak vysavač můžeme přepnout na výkonný fukar. Fukarem nafoukané různé nečistoty na hromadu a vysavačem tyto nečistoty odstraníme.

Foukač nebo vysavač

Všechny tyto stroje jsou příjemné na ovládaní, lepší mají anti vibrační systém a délku nastavitelné foukací trubice, kterou přizpůsobíte výšce obsluhy. Některé modely jsou vybaveny nástavcem k čištění okapů nebo střech. Velikost zahrady je důležitá při výběru daného stroje. Pokud jste vlastníkem velké zahrady bude pro vás nejlepší zádový fukar. Pro menší pozemky je vhodný fukar elektrický a akumulátorový. Foukač můžete použít jako zahradní vysavač a také naopak. Univerzální vysavače listí nebo fukary ocení majitelé rodinných domů, chat, chalup, zahrádkáři na svých pozemcích a také správci rozlehlých areálů jako jsou fotbalová a dětská hřiště, parky, veřejné prostory se zelení atd. Krásně upravené a čisté zahrady bez listí, větviček a různých nečistot budou pro vás to největší odměnou.

Bezpečnost práce

Při práci s jakýmkoliv zahradním fukarem nebo vysavače, si před použitím důkladně přečtěte návod k použití a zásady bezpečnosti při manipulaci s tímto strojem. Při práci s těmito stroji bychom měli mít kvalitní rukavice a bezpečnostní brýle. Ochranné pomůcky jsou nezbytnou součástí, každého zahrádkáře, žádný profesionál ani amatér by neměl riskovat zranění při práci se stroji a měl by se ochránit proti možným rizikům.