Vrtačky a šroubováky

Vrtačky motorové

Pokud potřebujete být se svým nářadím mobilní, pak neváhejte a sáhněte po motorové vrtačce. Tento druh vrtaček je vhodný pro náročnější práci v terénu, bez připojení k síti. Motorová vrtačka je velice praktická je vybavená mechanismem zámku převodovky. Její snadnou práci umožňuje ergonomickou rukojeť, spolu s praktickým držadlem pro snadnou manipulaci. Startování těchto vrtaček jde hladce, spouští se měkce. Ke každému druhu je k dispozici stručný přehled parametrů, včetně výkonu a objemu paliva nádrže.

Elektrické vrtačky

Elektrické vrtačky slouží k vrtání do dřeva, PVC a kovu. Rozlišujeme vrtačky pro hobby použití a profi. Dále se dělí podle způsobu použití a materiálu, do kterého budete vrtat. Elektrické vrtačky patří k základnímu vybavení každé dílny.

Příklepové vrtačky

Tento druh vrtaček se hodí při vrtání do tvrdých materiálů. Mívají vysoce výkonný motor a elektroniku zajišťují ochranu daného výrobku proti přetížení. Příklepové vrtačky máme jednorychlostní a dvourychlostní. Jsou vyrobené z pevných materiálů odolným proti nárazům a různým otěrům. Jejich výkon se odvíjí od pravého a levého chodu. Vrtačky mají přepínač funkcí. Jsou vhodné pro domácí kutily i profesionální řemeslníky.

Úhlové vrtačky

Tyto vrtačky jsou vhodné tam, kde je málo místa. Má snížený profi, což je výhodu, že se k vrtání dostanete i tam, kde to jinak nepůjde. U vrtačky můžete měnit otáčky dle Vaší potřeby. Nástroj je velice štíhlý, vhodný pro těžko přístupná místa. Vrtačka je velmi šikovná a snadno ovladatelná. Úhlová vrtačka má řídící elektroniku pro přidávání otáček a předvolbu otáček k regulačním kolečkem. Díky pravému a levému chodu vhodná i pro šroubování.

Magnetické vrtačky

Magnetické vrtačky nebo také nazývané magnetky, jsou přenosné vrtačky s elektromagnetickým upínáním. Tento typ vrtaček se používá v oborech zámečnické výroby, výroby ocelových konstrukcí, strojní údržby a opravy různé techniky. Používají se ne dodatečné úpravy vrtání otvorů, zavitování a podobně na svařené konstrukce nebo stroji lehce provedete pomocí magnetické vrtačky. Různé druhy magnetických vrtaček jsou přizpůsobené druhu použití. Magnetické vrtačky jsou určené do různých prostorů. Například v malých prostorách, v prostorách se sníženou výškou, vrtání kolejnic, vhodné pro vrtání i závitování s upínacím trnem, magnetická vrtačka pro vrtání ve výbušném prostředí a podobně.

Stolní vrtačky

Tento druh vrtaček je vhodný pro domácí použití, v dílnách i provozech. Do této skupiny patří stolní vrtačky, sloupové vrtačky, stojanové vrtačky a stolní vrtačky. Vrtačky jsou vhodné pro všechny oblasti hobby použití až po náročnější provozy. Stolní a sloupové vrtačky jsou vhodné pro vrtání a zahlubování do dřeva. Tyto vrtačky mají vřetena uložená v kuličkových ložiscích a osazena kuželem, do kterého je možné vložit vrtací sklíčidlo nebo přímo nástroj. Tento druh vrtaček je vhodný pro všechny oblasti hobby použití až po náročnější provozy a dílny. Každá stolní vrtačka je vybavená pracovním stolem, který můžete natáčet až o 360°C. To vše se děje pomocí otočného čepu naklánět do úhlu +/-45°od základní roviny, což vám umožní vrtání otvorů pod různými úhly. Stolní vrtačky mají nadstandardní výbavu ke které patří nastavení hloubky vrtání, naklápěcí stůl a radiální ložiska. Dále mají tyto vrtačky výklopné plastové kryty vřetene a magnetické spínače. Některé modely nabízí i laserové zaměřování, osvětlení, otáčení stolku a další výbavu.

Stojanové vrtačky

Tyto druhy vrtaček patří k základnímu vybavení kutilských, řemeslnických a údržbářských dílen. Tento druh vrtaček se vyrábí pro hobby i profi dílnu. Stojanová vrtačka pracuje na stejném principu jako jiný druh běžné vrtačky. Základ stojanové vrtačky spočívá v CNC obráběné kovové konstrukci, kde je motor, řemenice a spouštěcí mechanismus umístěn. Tyto vrtačky vrtají pouze svisle. Každá vrtačka splňuje dané parametry, dostatečný výkon, otáčky motoru, maximální hloubku vrtu, vhodná tloušťka sloupu a velikost stolu.

Radiální a sukovací vrtačky

Pokud potřebujete vrtat do více úhlu a máte potřebu natáčet celý horní díl vrtačky, k tomuto účelu vám dobře poslouží sukovací vrtačka. Na této vrtačce si pohodlně nastavíte jak vyklonění a natočení vřetene, tak stolu. Stolní vrtačka je neocenitelným pomocníkem pro truhláře, která jim dobře poslouží při vykružování velkých děr pilovým děrovačem. Tato vrtačky umožňuje vykonávat sukování s nástrojem o průměru 40mmm. Vrtačky mívají vysokou variabilitu, která umožní spoustu prováděných prací. Počet typorozměrů šroubovákových hrotů, dnes mezinárodně označovaných jako bity, se tak až neúnosně zvýšil. Vzájemné propojení bitů s vřetenem šroubováku usnadňují redukce, držáky a nástavce.

Elektrické šroubováky a utahováky

Utahovací a povolovací šroubováky bývají elektrické a také akumulátorové. Jsou vhodné pro domácí dílnu i profesionální řemeslníky. Pokud se zabýváte přestavbou a úpravou interiéru, tak vám určitě dobře poslouží elektrický šroubovák pro upevňování sádrokartónu, panelů, dřevěných a kovových desek a sloupů. Bez elektrického šroubováku se dnes už neobejde žádná firma, zabývající se přestavbou interiéru. Spolehlivé a výkonné elektrické šroubováky vám ulehčí a usnadní práci. Práce pro vás bude zábavou ne galejemi. Povolíte různé šrouby, nebo si je naopak zase utáhnete. Pro snadnou manipulaci se šroubováky nabízíme k vybraným elektrickým šroubovákům také i praktický držák na opasek, pro zavěšení nářadí. Šroubováky mají tichý chod, dlouhou životnost, vysoce přesná vypínací spojka umožňuje přesnost kroutícího momentu, ekonomičnost a spolehlivost. Šroubováky mívají nízkou váhu, dobře se s nimi pracuje.

Na co nesmíme zapomínat, než začneme pracovat s vrtačkou.

Vrtáky musejí být řádně nabroušené, rovné a bez vyštípaného ostří, jinak by nás mohly škaredě poranit. Materiál musí být řádně upnutý, nikdy jej nepřidržujeme proti vrtáku, vrták by nám mohl zajet do ruky. Pokud vrtáme větší kusy, máme je položené a podložené dřevem. Každý vrták před prací dobře upevníme a utáhneme. Po upnutí vrtáku nebo nebozezeu se přesvědčíme, zda je vrták upnut rovně. Vrtačku držíme kolmo na plochu, vrtáme lehce bez tlačení a dbáme abychom zachovali původní směr vrtání. Po skončení vrtání, vrtáky očistíme a dáváme do dřevěného pouzdra, nebo děr vyvrtaných v dřevěné podložce, abychom chránili ostří. Tak si zajistíme nejen bezpečnost práce s těmito výrobky, ale udržíme je co nejdéle v dobrém stavu.

Základní typy pro práci s elektrickým nářadím:

Než zapojíte daný výrobek do zdroje elektrického proudu, ujistěte se, že je vypnuté. Nářadí nejprve vypněte, než ho budete seřizovat. Napájecí kabel musí mít uzemnění a dvojitou izolaci. Každé uzemněné nářadí musí mít schválený 3vodičový přívod a vidlici se třemi kontakty. Zástrčka musí být připojena k řádně uzemněnému zdroji (3 kontakty).Všechno nářadí se musí nejprve odzkoušet na řádném uzemnění. Elektrické nářadí se nikdy nepoužívá ve vlhkém prostředí. Elektrické nářadí nikdy nečistíme hořlavými nebo jedovatými prostředky. Nářadí se nesmí používat v prostorách s různými výpary a plyny, pokud nejsou jiskrově bezpečné. Při práci s napájecím káblem si dáváme pozor, abychom ho nikdy nepoškodily, nebo nářadím neprořízly. Při práci s takovým nářadím používáme ochranné oblečení a pracovní pomůcky. Vhodný pracovní oděv, rukavice a pevnou obuv. Pracovními pomůckami chráníme hlavu, oči, uši a dýchací cesty.