Traktory a ridery

Vlastní zahrada bývá místem, kde mnozí z nás rádi relaxují, pěstují různé koníčky a pořádají oslavy. Pěkně upravený trávník působí příjemným dojmem a dotváří tak celkový obraz domu a jeho okolí. Travnaté plochy nám přinášejí mnoho radosti i práce. Udržování trávníků především sekání a odklízení trávy zabere spoustu času od jara do podzimu. Menší zahrádky zvládneme s menší technikou, zahradní sekačkou. Majitelé velkých zahrad si rádi pořizují zahradní traktůrky nebo ridery, které vám náročnou práci na zahradě usnadní. Sekání takových pozemků zahradní sekačkou by bylo příliš zdlouhavé a namáhavé. Díky kvalitním traktůrkům a ridérům je údržba velkého pozemku radostí a ne starostí. Sečení vašeho pozemku se tak stane vaší oblíbenou činností. Rozdíl mezi traktorem a riderem je, kde mají zavěšené žací ústrojí. Zahradní traktor má zavěšené žací ústrojí ve středu. Rider má žací ústrojí zavěšeno vepředu.

Zahradní traktory

Zahradní traktory využijeme na plochách nad 1000 metrů čtverečních, ale můžeme ho využít i na menších plochách. Traktůrek je především vhodný na velké plochy, zahrady, parky, dětská a fotbalová hřiště, při údržbě trávníku na volných prostranstvích. Zahradní traktory mají větší a rychlejší záběr. Kvalitnějším sečením zvládnou výkonné stroje posekat za hodinu plochu fotbalového hřiště. Většina traktorů umožnuje připojení i dalších nadstavců, a příslušenství. V každém případě je možné si ji ulehčit výběrem správné sekačky.

Traktory existují různé typy, které používáme na odlišné povrchy a terén. Pokud máme pozemek s nerovným a kopcovitým terénem, volíme traktor s náhonem na všechny čtyři kola nebo traktor s uzávěrkou diferenciálu. Všude tam, kde roste vysoká tráva se používá traktůrek s cepovým nožem, parčíky, údržba zeleně atd. Zahradní traktor to není jen mechanizace na sekání trávy. Za traktor lze připojit další příslušenství, například kultivátor nebo vozík. V zimě připojíte za traktor radlici, která vám pomůže s odklízením sněhu.

Dobré traktory jsou zárukou perfektního a rychlého sekání trávníků na všech typech zahrad. Se zahradním traktorem posečete trávník až 5 x rychleji, než s běžnou sekačkou. Také pomocí koše rychle odklidíte posekanou trávu. Výhodu zahradních traktůrku a úderů je, že nabízejí možnost připojení různého příslušenství, které budete využívat po celý rok.

Výbava

Traktory i ridery se mohou pochlubit i bohatou výbavou. Elektromagnetické zapínání pohonu sekačky. Palubní počítač s LCD displejem. Tempomat, automatická převodovka. Nastavitelné sedalo, světlomety pro práci za šera. K zahradním traktorům můžete připojit i většinu příslušenství, které vám poslouží po celý rok.

Druhy zahradních traktorů

Zahradní traktory dělíme na slabší jednoválce a silnější dvouválce. Jednoválce zvládnou posekat větší plochy a je možné k nim připojit řadu příslušenství. Dvouválcové traktory mají vysoký výkon a jsou vhodné na údržbu fotbalových hřišť, parků a zeleně. Výkonný dvouválec je také vhodný svalovitější zahrady. Silnější zahradní traktory mohou mít i další funkce navíc, jako sběr listí, mulčování atd. Silnější zahradní traktory jsou vhodné i na shrnování sněhu, s motorem nejlépe od 15 PS (koňských sil) a širokými pneumatikami je sněhová radlice pro vás použitelná. Slabší typy motoru většinou nejsou při shrnování sněhu vhodné.

Údržba zahradních traktorů a riderů

Abychom prodloužili životnost techniky, provádíme pravidelně její údržbu. V návodu od výrobce naleznete pokyny a rady jak se o traktory a ridery starat, abyste je nepoškodily při manipulaci. K zahradnímu traktůrku si pořiďte kvalitní příslušenství, které využijete během celého roku. Po skončení sezóny je třeba v sekačce nabrousit a vyvážit nůž, seřídit motor, vyměnit řemen, pokud je ho zapotřebí měnit. Důležité je také mazání jejich motorů.

Zahradní ridery

Ridery patří mezí levnější stroje než zahradní traktory a mají minimální šířku. Pokud máte na zahradě mnoho keřů, stromů a zeleně, je lepší si vybrat rider než zahradní traktůrek, protože má menší poloměr otáčení. Ridery jsou lépe a přesněji ovladatelné na menší ploše. Tráva pomocí riderů bývá lépe posekaná, než u zahradních traktůrků. Můžete také sekat trávu kolem patníků a obrubníků. Ridery mají motory o výkonu až 12,5 HP, mechanickou nebo automatickou hydrostatickou převodovkou.

Přislušenství k zahradním traktorům

Náhradní nože
Jsou nejdůležitější součástí žacího ústrojí každého traktoru a rideru. Nůž musí být vyrobený z odolného materiálu, musí být řádně nabroušený, a po nasazení dokonale vyvážený. Náhradní nože se liší délkou a tvarem. Některé nože použijeme pro mulčování, sběr posečené trávy, jiné umožňují univerzální použití.

Oleje pro traktory
Kvalitní olej je zárukou bezproblémového chodu motoru. Především čtyřtaktní motory vyžadují špičkové mazivo. Olej musí splňovat předpisy na kvalitu motorových olejů. Oleje do zahradních traktorů jsou určené na letní provoz v období od jara do podzimu.

Sněhové radlice
Sněhové radlice patří k nejpraktičtějšímu příslušenství zahradních traktorů. Radlice mívají záběr 100cm nebo 118cm, zvolit si můžete až pět úhlů pracovní polohy. Sněhové radlice jsou vhodné nejen na odklízení silných vrstev sněhu, ale také písku, štěrku, mulčovací kůry a jiné.

Tažné příslušenství
Shrabovač trávy
Shrabovačem vyčistíte posekaný trávník.

Rozmetadla
Univerzální rozmetadla jsou vhodná na rozmetání osiv nebo hnojiv. U rozmetadla si můžete nastavit rychlost, směr i šířku.

Provzdušňovač trávníku
Provzdušněním šetrně narušíte povrch trávníku a tím si zajistíte růst kvalitního a pěkně upraveného trávníku.

Traktorový vozík
Traktůrky mají různé druhy vozíků, například vozík se sklápěcí korbou. Vozíky mají vyklápěcí třetí pomocné kolečko. Závěsný vozík je výborným pomocníkem při odvozu zahradního odpadu, trávy, dřeva, květináčů a různých větviček.

Travní válec
Travní válec má záběr kolem 90 cm. Připojuje se na zadní část traktoru. Drtí zeminu a pěkně vyrovnává povrch. Pro zvýšení účinností se plní vodou nebo pískem.

Čistič trávníku
Čistič trávníku dokonale vyčistí posekanou trávu, vyčistí zahradu od listí a různých větviček.

Postřikovač
Postřikovače slouží pro hnojení a chemické ošetřování trávníku.

Zadní závěs
Zadní závěs slouží pro připojení vozíku k zahradním traktorům a ridelům. Závěs využijete od jara do podzimu. Můžete za něj připojit širokou škálu příslušenství.

Mulčovací záslepka
Mulčovací záslepky slouží k vytvoření přírodního trávního hnojiva. Tráva nasekaná na drobné kousky poslouží jako přírodní hnojivo.

Deflektor pro traktory
Pokud potřebujete sekat větší množství trávy a nechcete často vysypávat koš, tak je deflektor tím pravým. Je vhodný na přerostlou trávu.

Mulčovcí sada
Mulčovaním se vrací do trávníků zpět živiny a vláha. Předností mulčování je, že nemusíte řešit problémy s likvidací posekané trávy.

Přední závaží pro traktory
Přední závaží je vhodné pro zatížení traktoru a připojení radlice na úklid sněhu.

Manuální zvedák traktoru
Je ideálním pomocníkem při běžné uživatelské údržbě. Například čištění spodního prostoru sekačky.

Bezpečnost

Traktůrky patří mezi složitější a těžší stoje. Majitel takového stroje musí mít traktůrek před použitím v naprostém pořádku. Dáváme si pozor také, aby se nám stroj při sečení nepřevrátil a nezpůsobil nám těžký úraz. Nikdy nebereme při sekání na traktůrku děti k sobě, jsou případy, kdy dítě spadlo pod žací ústrojí.