Provzdušňovače

Provzdušňovač trávníků neboli vertikutátory

Abychom měli krásný a bujný trávník musíme o něj pečovat. Stejně jako potřebujeme sekačku na trávník, je také důležitý provzdušňovač. Měl by být součástí vybavení každého zahrádkáře. Trávník pravidelně sekáme do určité výšky, ale to nestačí trávník, vyžaduje i pravidelné ošetřování. Kromě dodávání potřebných živin, je zapotřebí trávník také provzdušňovat. Provzdušňovače trávníku vyčistíme mech, plsť, listí, a jiné nečistoty. Pokud budeme provzdušňovač pravidelně používat zajistíme si růst krásného a zdravého trávníku. Provzdušňovače se vyrábějí elektrické a benzínové, vybíráme je podle velikosti zahrady. Jsou tvořeny válcem s drápky nebo ocelovými noži k vyčesání staré trávy, mechu a prořezání trávníku. Trávník je po provzdušnění hustější a krásnější. Když máme zahradní plochu provzdušněnou, můžeme použít trávní směs na dosití. Po odstranění mechu zůstávají na trávníku větší holá místa, které je nutné dosít. Provzdušňovače trávníku můžete využít během celého vegetačního období. Drápky z pružinové oceli vyčesávají různé nečistoty z trávníku. Na provzdušňovači si můžete nastavit výšku nožových válců vertikutátoru. Výhodou některých provzdušňovačů je nastavení centrální 7 stupňové výšky. Provzdušňovač je vhodný, nejen na provzdušnění trávníku ale na podzim s ním můžeme sbírat listí a rozřezat drny. Pokud trávník neprovzdušníme tak nemají trávní kořeny vzduch, vodu a živiny a nepropustný trávník vytváří podmínky pro bujení různých plísní. Provzdušněním trávníku se ke kořenům dostane čerstvý vzduch a trávník vám lépe poroste.

Rozdíl mezi provzdušňovačem a vertikutátorem

Stroje pracují na stejném principu. Trávník provzdušní, dodá mu kyslík a zároveň pročeše od různých nečistot. Vertikutátory mají místo pevně usazených nožů na hřídeli trny z pružinové oceli. Můžeme je použít několikrát během sezóny. Vertikutátory jsou výborným pomocníkem od jara do podzimu. Kvalitní vertikutátory trávník dobře provzdušní a neponičí. Díky vertikutátorech se zbavíte na zahradě různého škodlivého plevelu, stařiny, trávní plsti. Modely se liší podle náročnosti obsluhy. Dobré jsou modely, u kterých lze nastavit hloubku vertikutace.

Motorový vertikutátor patří mezi velice výkonné stroje. Jsou vhodné na větší zahrady. Vertikutátory jsou velmi odolné, pohodlné a snadno ovladatelné. Mívají čtyřtaktní motory.

Elektrické

Elektrické vertikutátory jsou velmi tiché a hodí se pro menší a střední zahrady. Jsou jednoduché na údržbu. Zvládnou i členité travnaté terény. Vedle technické dokonalosti stroje vynikají technickou dokonalostí a výtečnou ergonomií.

Elektrické provzdušňovače jsou určené na menší travnaté plochy. Elektrické provzdušňovače se vyrábějí s drátky nebo noži. Válce se dají snadno vyměnit a tím jde udělat z provzdušňovače nožového provzdušňovač drátkový.

Benzínové

Benzínové provzdušňovače jsou kvalitní masívní stroje s masívními noži. Je vhodný na větší travnaté plochy. Provzdušňovače mívají ocelové nože, který dobře odstraníte starou trávu, mech, drny, listí atd. Vše se dopravuje pěkně do sběrného koše a nedochází tak k ucpání. Jejich velkou předností je skvělá ovladatelnost. Stroje jsou vybavené zpravidla čtyřtaktním motorem.

Bezpečnost práce

Než začnete daný stroj používat, přečtěte si pečlivě návod k obsluze a bezpodmínečně dodržujte bezpečnostní předpisy! Při práci na zahradě s různými stroji, je zapotřebí velká řada ochranných pomůcek k zajištění bezpečnosti při práci. Jedná se pracovní oblečení, pevnou obuv, tu nesmíme nikdy podceňovat, kvalitní rukavice, ochranná sluchátka se štíty, nebo síťkami a ochranné brýle.