Pily

Pily – cirkulárky jsou stroje, které slouží k řezání nebo dělení různého materiálu. Tyto pily jsou přenosné. Jsou určené k snadnému, přesnému a bezpečnému řezu. Provádějí čtyři základní řezné úkony, podélné, příčné, šikmé a pokosové. Všechny tyto řezy se provádějí při zpracování dřeva a plastů.Všechny cirkulárky jsou standardně vybavené, mívají podélné pravítko, naklápění kotouče, bezpečnostní klín a kryt kotouče. Některé typy mívají i boční zkracovací pravítko.Využijete je během celého roku. Cirkulárka je vlastně kotoučová nebo okružní pila. Tyto pily jsou pouze elektrické. Složí k řezání dřeva, kovů, plastů a dalších materiálů. Pily se skládají z ozubeného kovového kotouče-disku a mechanismu, který ho roztáčí. Cirkulárka je nepostradatelným pomocníkem u každého obytného domu, všech chatařů a chalupářů. Je vhodná pro kutily, kteří si každoročně připravují dřevo na otop. Cirkulárka patří k nepostradatelným pomocníkům. Cirkulárky, kolébková pila, hospodářská pila nebo okružní pila jsou určené k řezání dřeva. Jde většinou o jednoduché zařízení, které se skládá ze stolu, motoru, vypínače a řemenice. Cirkulárka obsahuje také důležité bezpečnostní prvky. Kvalitní cirkulárky jsou vyráběné v celoocelovém provedení pro domácí dílnu, zemědělství i řemesla.

V dnešní době je na trhu celá řada okružních pil, s průměrem kotouče 400mm, to se týká malých pil, až po ty větší s kotoučem do 750mm.Na velikosti kotouče je závislá velikost prořezu. Například u kotouče o velikosti 700mm se prořez pohybuje okolo 250mm. U kotouče 500mm se prořez pohybuje okolo 180mm.Prořez kotoučem se může lišit podle konstrukce samotné pily. V tomto případě to bude záviset na tom, zda je kotouč upnut přímo na hřídeli motoru, nebo jsou otáčky přenášeny řemeny. Kvalitní cirkulárky jsou vybaveny celoocelové protizkrutové konstrukce, mají kvalitní povrchovou úpravu a silný motor. Levné cirkulárky nevynikají pevnou konstrukcí,dlouhou životností a také spolehlivostí.

Cirkulárka s kolébkou

Pokud si potřebujeme na zimu připravit nějaké dříví na topení cirkulárka s kolébkou je pro vás ta nejvhodnější. Tento typ cirkulárky se hodí nejvíce na řezání kulatiny. Dřevo se dává do kolébky, která vám zjednoduší a zrychlí práci. Výhodu této pily, je, že nemusíte přibližovat prsty příliš blízko k řezacímu kotouči. Pilový kotouč je u těchto pil schovaný v ochranném krytu. Kolébku natlačíme dopředu směrem k pilovému kotouči, pak se teprve dřevo dostane k řezacímu stroji. Kolébky bývají většinou opatřeny výstupky nebo hroty, ty slouží k tomu, aby se nám dřevo během řezání neprotáčelo. Kolébkové pily jsou vhodné k dělení dřeva na menší kusy, které si pak naštípáme. Cirkulárky s kolébkou bývají velmi těžké váží od 100 až 200kg, proto je velmi náročné tuto pilu stěhovat.

Cirkulárka se stolem

Tento typ cirkulárky je opatřen stolem, v jehož středu je místo, kterým prochází pilový kotouč. Tento typ cirkulárky se hodí na řezání kulatiny, ale také na přířezy stavebních desek. Výhodu tohoto stroje je, že s ním můžeme řezat dříví podélné i příčné. Nevýhodu této pily je, že pilový kotouč není zcela chráněn. Při práci na této pile musíme dbát zvýšené opatrnosti. Rozšířením stolu se snadnou montáží, si vytvoříme velkou pracovní plochu, pro příčné i podélné řezání masivního dřeva, dřevotřísky, dřevěného obložení, nábytkových desek a řezání plastů.

Výhody cirkulárek

aretací pilového kotouče učiníte výměnu rychlou a bezpečnou
cirkulárky mívají stabilní kolébku s lehkým chodem a s tlumičem nárazů a zpětnou pružinou
kryt uzavřeného pilového listu zajišťuje tichý chod a vysokou stabilitu
obsahují speciální motor s brzdou a zabudovaným čidlem, které měří teplotu motoru přímo na vinutí, nikoliv na vypínači
jsou vybavené kombinaci vypínač-zásuvka s nulovým spouštěčem a měničem fáze
stroj je snadno přemístitelný se stabilním pojezdem s velkými koly a výsuvnou transportní rukojetí
svařovaný robustní rám a vysoká hmotnost konstrukce zajišťuje dobrou stabilitu a klidný chod

Broušení kotoučů

Každý kotouč musíme jednou nabrousit, jelikož se otupí. Kotouče se nechávají brousit u specializované firmy. U takových firem vám nabrousí kotouč profesionálně, technikou, která umožňuje vybroušení zubů v přesných úhlech. Tyto úhly jsou jednotlivých kotoučů různé. Při broušení se musí dodržet jejich sklon, jinak by nám pila špatně řezala, házela a mohla by se zasekávat do dřeva.

Výhody cirkulárek

Pily mívají kompaktní a robustní celokovovou konstrukci, bývají stabilní, dostatečně výkonné k řezání větví, polen i kmenů. Záseky na podávací kolébce zamezují otáčení při řezání. Kolébka se vrací zajištěnou pružinou. Pilové kotouče jsou až do 700mm, včetně podstavce. Pily mívají několik držadel. Každá cirkulárka má nástroj pro výměnu pilového kotouče. Kolébky jsou stabilní s lehkým chodem a tlumičem nárazů a zpětnou pružinou. Pilový list je uzavřený krytem, který zajišťuje tichý chod a vysokou stabilitu. Pily mívají speciální motor s brzdou a zabudovaným čidlem, které měří teplotu motoru. Kombinace vypínač-zásuvka s nulovým spouštěčem a měničem fáze. Snadno ovladatelný a dobře přemístitelný stroj se stabilním pojezdem, velkými koly a výsuvnou rukojetí. Rámy jsou vyrobené ze čtyřhranných ocelových profilů. Vysoká hmotnost stroje zajišťuje dobrou stabilitu a klidný chod. Stroje bývají odolné proti nárazu a poškrábání. Pilové kotouče jsou vyráběny z chromové oceli. Stroj má otočný kryt pilového kotouče. Je poháněn elektromotorem. Výkon motoru bývá až do 3500W.

Při práci s cirkulárkou je třeba dbát zvýšené opatrnosti

Podle statistik patří cirkulárka mezi nejnebezpečnější dřevoobráběcí stroje. Každý, kdo takovou pilu používá, by měl být zcela poučený o provozu a znát všechna rizika, která mu hrozí. Kdo vlastní rodinný dům, chatu nebo chalupu, tak se bez nezbytných a oblíbených pomocníků neobejde. Do této skupiny patří také cirkulárky, které můžou při špatné manipulaci a nedodržení všech bezpečnostních předpisů nebezpečně zranit. Úrazu lze vždycky zabránit! Pokud budete při práci s tímto strojem dodržovat určité zásady, nic špatného by se vám nemělo stát. Mezi nejdůležitější pravidla patří. Vždy si dávejte pozor na materiál, který zrovna zpracováváte. Nikdy nepoužívejte ruce k úklidu pracovní plochy na pile, místo toho použijte delší kus klacku nebo tyče. Důležité je také oblečení a obuv. Rozhodně si k práci se dřevem vyberte vhodné pracovní rukavice. Nikdy nenosíme na při řezání na cirkulárce plandavé rukávy, ani žádné náramky. Obuv musí být pevná, neklouzavá. Důležité jsou také ochranné brýle. Při zapínání stroje se ujistěte, že v blízkosti kotouče není žádný předmět, který tam nepatří. To samé platí při vypínání. Vždy používejte ostré kotouče, které jsou profesionálně nabroušené. Když budete řezat na pile, nikdy nemějte v blízkosti děti. Pamatujte na zásady bezpečnosti a také zranění osob, které jsou ve vaší blízkosti.