Kultivátory

Kultivátory a rotavátory

Kultivátory a rotavátory jsou kypřiče zeminy. Pokud máte zahrádku se spoustou zeleniny a brambor, tak se vám určitě bude hodit kultivátor nebo rotavátor. Oba stroje vám dobře poslouží nejen na jaře, ale také na podzim při prokypření půdy. Kultivátory a rotavátory jsou také užitečným pomocníkem o váš trávník. Na jaře si s ním připravíte záhony k sázení. Vytrháme plevel, aby ho kypřicí nože nerozsekaly a tím nerozmnožily. Stroje jsou určené nejen na zahradu, ale také na obdělávání skleníku, všude tam, kde si chcete usnadnit a ulehčit práci místo běžných ručních nářadí, rýče, hrábě a motyček, odstraní vám namáhavou práci. Kypřič bývá zpravidla lehce ovladatelný a ušetří vám spoustu práce. Tyto stroje zvládnou prokypření půdy, pletí, zapravení hnojiv, přihrnování na záhonech, rozdělávání hrud, urovnávání půdy, vytahování stařiny a provzdušnění trávníku. Na podzim si záhony zpracujete k hnojení. Kypřiče mají různé záběry a výkony motoru, jsou malé i velké. Kultivátory máme elektrické, benzínové a akumulátorové.

Rozdíl mezi kultivátorem a rotavátorem

Kultivátor je stroj, který má radličky, někdy i s válečky, které drtí hrudky a rovná půdu. Kultivátor je vlastně tažné zařízení. Kultivátor je vhodný na přípravu, před sytím semen a nakypření meziřádků plodin. Rotavátor je z pohledu pohonu aktivní zařízení, nože rotují na hřídeli, je poháněn vlastním motorem, velké stroje kardanem. Je vhodný na tvrdé půdy i trávník.

Rotavátory
Rotavátor stejně jako kultivátor pomocí rotujících nožů kypří půdu a obrací ji. Do půdy zapraví hnojiva, kompost nebo hnůj. Namáhavou práci, kterou byste dělali dlouho, určitě uděláte s rotavátorem rychleji a bez námahy. Rotavátory dělíme na elektrické, motorové a akumulátorové.

Co všechno kypřič zvládne

Kultivátor je stroj, který má radličky, někdy i s válečky, které drtí hrudky a rovná půdu. Kultivátor je vlastně tažné zařízení. Kultivátor je vhodný na přípravu, před sytím semen a nakypření meziřádků plodin. Rotavátor je z pohledu pohonu aktivní zařízení, nože rotují na hřídeli, je poháněn vlastním motorem, velké stroje kardanem. Je vhodný na tvrdé půdy i trávník.

Elektrické kultivátory

Pokud máte na zahradě připojení k elektrické síti, je pro vás kultivátor tím pravým pomocníkem. Elektrické kypřiče jsou vhodné na menší zahrádky a trávníky. Dobře zpracovaná půda je výborně připravená na výsadbu zeleniny, květin a setí trávy. Elektrický kultivátor ocení každý zahrádkář a pěstitel, ulehčí mu spoustu práce na svém pozemku. Kultivátory bývají poháněné čtyřtaktním spalovacím motorem. S kultivátorem jde všechno snadněji a rychleji. Takové kultivátory bývají lehčí a méně náročné na údržbu. Kultivátor není vhodný do těžké jílovité půdy. Rotující nožové kotouče se dostanou až do hloubky 20cm půdu zkypří a dobře promísí s hnojivem.

Elektrické rotavátory
Elektrcké kypřiče jsou vhodné na záhony, nebo menší zahrady. Pokud máte na zahradě připojení k elektrické síti, je pro vás kultivátor tím pravým pomocníkem.

Kultivátory s benzínovým motorem

Jsou výborným pomocníkem pro zkypření, úpravu půdy a zapravení hnojiv, nebo rašeliny. Kultivátory se vyrábějí s čtyřtaktním motorem. Menší stroje jsou sestaveny s hypoidním převodem a mívají dlouhou životnost. Větší kultivátory mají přenosy řetězem a tím nezničitelné ústrojí. Válečková ložiska a převody jsou zárukou dlouhé životnosti stroje pod velkým zatížením.

Akumulátorové kultivátory

Vydrží na jedno nabití pracovat až XX minut, podle typu stroje. Záběr do hloubky i šíře si můžeme stanovit sami. Stroje mají velmi odolnou převodovku. Rukojeť stroje usnadní práci s mechanizací. Bezpečnostní spínače brání nechtěné spuštění stroje.

Jak kultivátory vybíráme?

Kultivátory vybíráme podle velikosti obhospodařované půdy. Na menší zahrádky a plochy ve svahu nám postačí malý kultivátor s elektrickým pohonem. Pokud pracujeme na pozemku s půdou lehkou a písčitou používáme kultivátory s pravoúhlými, zakřivenými noži. Na ostatních pozemcích dáváme přednost kultivátorům s kopinatými noži, které zpracují snadno zeminu do určité hloubky. Kvalita nožů je důležitým parametrem při výběru kultivátoru. Abychom stroj mohli dobře obsluhovat, je také důležitá funkce nastavení ovládacích řídítek a také vyvážení. Tím se myslí, aby se stroj při práci nenakláněl dopředu, nebo dozadu.

Příslušenství

Ke kultivátorům a rotavátorům používáme různé příslušenství a doplňky.

Na benzínový kultivátor si můžete pořídit vyorávač brambor, který vám usnadní práci. Dále to jsou kovová kola. Pro rotavátory jsou vhodné obrubovače a zařezávače trávníku, provzdušňovač a vyčesávače trávníku.

Kultivační nože, které se musejí občas vyměnti u kultivátoru i rotavátoru. Kypřič půdy, který slouží k údržbě půdy na zahradě. Provzdušňovač trávníku slouží k artikulaci a provzdušnění trávníku. Radličky jsou důležitou součástí rotavátoru. Vyčesávače slouží k údržbě travnatých ploch, vyčesávání starých a suchých trav a různých nečistot, tím dochází nejen k vyčištění, ale také odlehčení trávníku.Zařezávač trávníku slouží všude tam kde je zapotřebí oddělit trávnatou plochu od záhonů.

Bezpečnost práce

Velmi ostré nože, mohou způsobit nepříjemný a nebezpečný úraz. Proto je nutné si před použitím přečíst pořádně návod k použití a bezpečnostní předpisy, které musíme během práce s kultivátorem dodržovat. Na kultivátory nesmíme zapomínat namontovat ochranný kryt, hlavně tam, kde je zemina kamenitá. Při práci používáme bezpečnostní vypínač. Kultivátory, které jsou vybavené zpátečkou, musí mít dostatečný prostor, aby bylo couvání bezpečné.