Jarní údržba zahrady

Paní zima pomalinku končí a jaro nám klepe na dveře. Jaro patří k nejkrásnějšímu období roku, které v sobě skrývá probuzení nového života v přírodě, zelenající trávu, krásné barvy prvních voňavých květin a kvetoucích stromů. Jakmile nám to počasí dovolí, ukazují se první hřejivé paprsky, obouváme si holínky, vezmeme si zahradní nářadí a vyrazíme zahradu upravit na novou sezónu, po dlouhé nekonečné zimě. Péče o údržbu a zvelebování zahrady se neobejde bez kvalitní zahradní techniky. Pokud jste svou zahradní techniku po zahradnické sezoně správně ošetřili, budete mít na jaře méně starostí a práce. Tady platí pravidlo, že stroje jsou tak dobré, jakou péči jim jejich majitelé věnují. Příprava techniky na další sezonu je základ toho, že nám naši užiteční pomocníci budou sloužit, bez problémů, vždycky když je budeme potřebovat. Samozřejmě žádné nářadí není na věky, někdy se stane, že i sebelepší údržbou a péči se nářadí pokazí a je třeba zakoupit nové. Pomoc vám nabízí náš eshop, který nabízí široké spektrum nářadí pro kutily a zahrádkáře. Elektrické, akumulátorové a benzínové nářadí se stává v dnešní době ideálním pomocníkem, při údržbě zahrady. Práce s elektrickým nářadím vám ulehčí práci, odstraní dřinu a práce se pro vás stane koníčkem, ne dřinou.

Péče o trávník

Jarní péči bude potřebovat především trávník. Dokonale pěstěný zelený trávník je chloubou každého zahrádkáře. Na jaře začneme trávníku věnovat pozornost hned, jakmile roztají poslední zbytky sněhu a země bude suchá. Po zimě nejprve odstraníme z trávníku různé nečistoty. Odstraníme suchou trávu, listí a větvičky a nezapomene rozhrnout krtince. Nerovnosti na trávníku vyrovnáme pomocí kvalitní zeminy. V březnu je rovněž vhodná doba pro postupné vápnění trávníku. Když máme trávník očištěný, na řadu přijde vertikulace, která se provádí od konce března. Vertikulací neboli provdzušnění trávníku provádíme pomoci vertikulátoru. Provzdušněním odstraníme zplstnatělou trávu a mech. Po tomto úkonu odstraňte veškerý vyhrabaný materiál. Větší prázdné plochy je potřeba znovu osít. Celý trávník je nutné zavlažit a případně i pohnojit. Na jaře nezapomínejte ani na hnojení trávníku, který potřebuje dodat všechny potřebné živiny. Pravidelným hnojením podpoříte růst husté a pěkně zelené trávy. Díky hnojení se navíc trávník může lépe bránit proti plevelu a mechu. Před prvním hnojením na jaře je potřeba trávník posekat. Nehnojte při slunečném počasí – hnojivo v kombinaci se slunečními paprsky by mohlo trávu spálit. Po hnojení následně trávník důkladně zalijte. K odstranění mechu a plsti můžeme použít také kypřič trávníku nebo řezací hrábě. S prvním sekání trávy začínáme až je tráva dostatečně silná, výška by měla dosahovat 8 až 10cm. Trávu sekáme pravidelně, časté sečení podporuje hustý růst travního koberce a zároveň se tím vytlačuje plevel. Nejlepší výška posekané trávy je od 5 do 10 cm. Trávu sekáme pouze za suchého počasí.

Zakládání nového trávníku

Pokud se na založení trávníku teprve chystáte, jaro je optimálním obdobím pro výsev nového trávníku – po zimě je totiž v půdě dostatek vláhy. Semena zasejte do důkladně prokypřené půdy. Po výsevu semena do půdy zasekejte – buď pomocí speciálního válce s hroty, nebo obyčejných hrábí. Po zasekání semen celou plochu uválcujte, aby se semena v půdě dobře upevnila. Půdu nezapomeňte udržovat neustále vlhkou.