Drtiče

Drtiče větví

Drtič na dřevoje výborným pomocníkem při úklidu dřevin na zahradě. Při péči o zahradu, zůstane velké množství odpadního materiálu, různé dřeviny, větvičky, se kterými si právě drtič na dřevo hravě poradí. Rozdrcený odpad může použít například na topení, dekorativní účely, ke kompostování, tím si tak vytvoříme ekologické hnojivo, nebo také mulčování k různým stromkům a okrasným dřevinám.

Drtiče na dřevo dělíme podle typu pohonu na elektrické drtiče a benzínové. Elektrické drtiče jsou vhodné na běžné použití na vaší zahrádce, pokud máte připojení k síti. Drtičem můžete drtit větve do průměru 4cm. Elektrické drtiče dělíme na válcové a nožové. Benzínové drtiče mají typicky větší výkon, než elektrické.

Válcové drtiče

Válcové drtiče jsou velice oblíbené, protože jsou tiché, drtící válec si sám vtahuje větvičky. Na rozdíl od nožových drtičů není třeba větvičky do drtiče tlačit. Tento typ drtičů si velice dobře poradí se silnějšími větvičkami, drtič má vysoký drtící výkon. Tyto tiché drtiče se v případě ucpání uvedou do funkce zpětného chodu.

Nožové drtiče

Zahradní drtiče vybavené noži, celkem rychle rozsekají dřevo a zeleň na drobné kousky. Nevýhodou tohoto drtiče je velká hlučnost. Drtící výkon je u těchto drtičů nižší než u válcových. Tento druh drtiče se hodí na měkký zelený odpad a tenčí větve.

Šnekové drtiče

Šnekové drtiče jsou vybavené šnekovým mechanismem a jsou vhodné na drcení tvrdých větviček. Na drcení měkkého zeleného odpadu se tento drtič nehodí. Větvičky jsou do drtiče vtahovány automaticky, chod tohoto přístroje je tichý.

Jaký drtič vybrat?

Při výběru drtičů se zaměřte hlavně na výkon drtiče. Na tenčí větve do průměru 4cm postačí nižší výkon, 1,2 až 2,0 kW k tomu postačí elektrické drtiče. Na silnější větve budete potřebovat výkonnější benzínový drtič. Stroje s výkonem 5 až 9,6 kW a více zpracují větvičky o průměru 5 až 8,5 cm. Dále je také průchodnost a rychlost materiálu při zpracování, tím se rozumí, kolik kilogramů větviček za hodinu zpracujete. Dále je také důležité se zaměřit na průměr větví a jejich délku, aby je byl schopen přístroj zpracovat. Při koupi drtiče také oceníte, aby byl vstupní otvor dostatečně široký, pro vkládání větví. Otvor by měl být šikmý, aby se větve lépe do mechanismu vkládaly a mohli se sami vtahovat. Válcové drtiče jsou prodávány se sběrným košem, který vám zajistí větší bezpečnost práce. Nožové drtiče jsou většinou dodávány bez sběrného koše, někdy jsou vybaveny sběrným pytlem.

Drtiče dále dělíme podle konstrukce řezacího materiálu na nože, šneky a frézky.

Nožové drtiče jsou vhodné pro měkký materiál, tenké větvičky a živé ploty. Drtiče se šnekovým vybavením zpracují tvrdší a středně silnější větve. Drtiče s frézovacím válcem jsou vhodné na zpracování tvrdého dřeva a jeho většího množství. Například na ovocné stromy, jehličnany a tvrdé dřevo z různých okrasných keřů.

Doporučujeme zahradní drtiče značky Ryobi, MTD, Riwall a GTM

Bezpečnost práce při práci s drtiči

Při práci s drtiči bychom neměli zapomínat na ochranné pomůcky. Rukavice chrání před poraněním rukou. Při práci dbáme na stabilitu stroje. Pokud používáme elektrický drtič, tak si dáváme pozor na přívodní kabel, aby nebyl v místech, kde hrozí jeho poškození. Při drcení bychom si měli dávat pozor, aby do stroje nepřišly další materiály, které zde nepatří, například kamínky.