Brusky

Brusky patří mezi nářadí s tenkým rotujícím kotoučem, který v gejzíru jisker rychle přeřízne jakýkoliv materiál, kovovou trubku, betonovou dlaždici aj. Je výborným pomocníkem pro domácí a profi použití. Kutily, chalupáře, profesionální řemeslníky, truhláře, autolakýrníky, autokarosáře a stavbaře. Bruska vyhladí zašlý nábytek, dřevěné výrobky, patří mezi základní vybavení každé domácí i profesionální dílny. Na českém trhu dominují výrobci(Bosch, Black & Decker, Hilti, Metabo, Narex, Protool aj.) .) nabízejí jednoruční i dvouruční úhlové brusky. Tyto brusky jsou v hobby i profi provedení. Dlouhotrvající zátěž je vybavena výběrovými ložisky, měkkým rozběhem, konstantní elektronikou, elektronickou brzdou reagující na "zakousnutí" kotouče v materiálu či antivibračními systémy. Brusky slouží k broušení celé řady materiálů, jako jsou dřevo, kov a také plast. Můžeme je použít nejen na broušení, ale také na řezání těchto materiálů. Výhodou moderní brusky je její univerzální použití a také možnosti nasazení. Stejně jako ostatní ruční nářadí i brusky dělíme na profesionální a hobby použití. Než budeme brusku kupovat, musíme si promyslet k jakému účelu ji budeme používat. V širokém sortimentu brusek, brusných kotoučů a příslušenství naleznete kvalitní značkové produkty osvědčených výrobců. Brusky jsou elektrické, motorové a akumulátorové. Akumulátorové brusky jsou napájeny z lithium akumulátoru a na jedno nabití vydrží až 45 minut. Podle způsobu použití jsou brusky rozděleny do několika kategorií. Při práci s bruskou nezapomeňte na bezpečnost práce. Zejména kotoučové brusky jsou velmi nebezpečné. Při práci s bruskou používejte vždy ochranné pomůcky a dbejte na bezpečnost práce. Všechny stroje jsou vyráběny s ohledem na pravidla CE

Jednoruční či dvouruční

Tyto brusky s menšími kotouči o průměru 115, 125 až 150 milimetrů díky nízké hmotnosti (1,2 do 1,6 kg) umožňují pracovat jen jednou rukou. Kotouče pracují rychlostí kolem 12 tisíc otáček za minutu. Jsou vhodné na broušení plastů nebo při práci s drátěnými kartáči. Výkon tohoto stroje nepřesahuje 1400 W, takže se dají zapojit i doma.

Dvouruční brusky

Pracují na stejném principu se stejnou mechanikou. Mívají kotouče o průměrech 180 nebo 230 mm (výjimečně i 300 mm), vystačí k potřebné obvodové rychlosti jen s 6 až 8 tisíci otáček. Výkon tohoto stroje je kolem 2400 W však vyžaduje nejméně 25 A zásuvku. Stroj je těžší, váží od 4 do 6kg, proto se musí držet oběma rukama.

Jak vybrat správný kotouč

Záleží jaký materiál hodláme brousit, řezat, kartáčovat nebo leštit, je nutné si k úhlové brusce vybrat příslušný kotouč odpovídajícího průměru, tloušťky a technologie. Výběr kotouče usnadňuje barevné značení. Svislé a vodorovné proužky, piktogramy, upozorňují na omezení jejich využití.
Na hrubé obrušování svarů, kovů i kamene poslouží tlusté hrubovací kotouče od 4 do 6 mm, které jsou vyztužené tkaninou ze skleněných vláken. Na řezání kovů používáme kotouče
s tloušťkou jen 1 až 3 mm s laserem navařenými segmenty, nebo sklotextilní kotouče s brusnými zrny zatavenými v umělé pryskyřici. Na řezání stavebních materiálů, betonu, tvarovek a keramické dlažby slouží tzv. diamantové kotouče s hladkým sintrovaným obvodem. Kotouč s laserem a navařenými segmenty použijeme na omítky,pórobeton a vápenopískové cihly.
Hrncové kotouče se zrny slinutých karbidů obrušují sklolaminát i tlustší vrstvy nátěrů. Abychom docílili požadované hladkosti plochy té se přizpůsobuje třída zrnění. K odrezoobloukové vání konstrukcí, drásání dřeva a odstraňování starých nátěrů slouží hrncové, kuželové nebo kotoučové drátěné kartáče z vytvrzených ocelových drátků, někdy i pokovaných mosazí.
Pokud budeme obrušovat dřevo, plech, plasty i nátěry budeme potřebovat pryžové talíře o průměru 12 cm, na které se suchým zipem upevňují smirkové kotouče nejrůznější zrnitosti (od č. 30 do č. 120) nebo i ještě jemnější lešticí kotouče.
Kotouče s leštící houbou se používají k leštění laků, barevných kovů, plastů i kamene.Kotouče s leštící houbou jsou s plstí ze skládaného molina.

Než začneme brusku používat

Brusky mají vysoký výkon otáček a jejich obvodová rychlost kotoučů je až 300KM/h. Před každým použitím brusky je nutné kotouč zkontrolovat, zda není naprasklý nebo vyštípnutý. Před použitím brusky, necháme kotouč na chvíli rozběhnout, zda nevibruje. Nesmíme zapomenout upevnit ochranný kryt, aby poskytoval ochranu při případném roztržení. Když budeme brousit nesmíme nikdy zapomenout na ochranné brýle. Zrna rezu, odlétávající žhavé kapičky mohou poškodit zrak. Rozbrušovat a brousit nikdy nesmíme azbest.

Jak brusku vybíráme

Jednoruční brusky vybíráme hlavně podle toho, aby se nám dobře drželi v dlani. Zdaleka ne všechny výrobky tento požadavek splňují. Brusky musejí mít převodovku co nejvíce zploštělou, musí mít vzdálenost roviny otáčení kotouče od osy elektromotoru co nejmenší. S takovou bruskou se dostanete do úzkých míst a štěrbin. Důležitý je také elektromotor. Měl by mít opancéřované vinutí a turbovětrání, které spolu s dokonalým utěsněním pláště zabrání vnikání tvrdých zrn brusiva z brusného prachu. Navenek tyto vlastnosti prozrazuje použití měkkých celoplošných spínačů.Výborné jsou brusky s možností polohování hlavy převodovky vůči rukojeti brusky, což zabraňuje námaze nepřirozenou pozicí při práci.Pro časté používání vybírejte brusku s antivibrační konstrukcí a prokluzovací spojkou, která zabrání vysmeknutí z rukou při nečekaném zaseknutí kotouče v řezaném materiálu.Žádná úhlová bruska by neměla mít měkký náběh otáček.

Brusky úhlové

Tyto brusky mívají průměr kotouče od 115 do 230 mm. Patří mezi základní pracovní nářadí jakéhokoliv kutila nebo profesionálního řemeslníka. Jsou vhodné pro řezání, leštění a broušení rovných ploch. Značkové produkty těchto brusek vám umožní efektivnější, rychlejší a pohodlnější práci. Úhlové brusky máme jednoruční a obouruční. Brusky mívají velmi odolnou převodovku, speciální protiprachovou úpravu motoru a další přednosti výrobku. Než budete brusku kupovat, tak si zjistěte velikost brusného kotouče, příkon, rychlost otáček a hmotnost nářadí. Některé druhy těchto brusek jsou dodávány i se sadou uhlíkových kartáčů a stavitelného klíče.

Brusky vibrační

Vibrační brusky vhodné pro rovinné broušení a dokončovací práce.V žádné dílně by neměla chybět vibrační bruska delta nebo multifunkční. Tyto brusky se vyrábějí jak v profi provedení a také hobby provedení pro různé profese. Vibrační brusky se používají Malé vibrační brusky používáme pro broušení vertikálních ploch s rukama nad hlavou. Vibrační multifunkční bruska vykonává obdélníková plochy malé, rychle krouživé pohyby.

Brusky pásové

Pásové brusky se používají k broušení povrchu různých materiálů dřeva nebo kovu. Mívají výkonné motory. Tyto brusky jsou jednorychlostní a dvourychlostní s širokým sortimentem příslušenství. Modernější typy brusek jsou vybavené mikrofiltračním systémem, který umožňuje odsávání prachu a zajistí tak čistou práci. Odsáváním prachu v dílnách si zlepšujete pracovní prostředí. Některé druhy této techniky jsou vybavené regulací pásu pomocné spínače v rukojeti a speciálního regulačního kolečka, pro každé použití brusky. Tyto brusky se hodí na broušení kovů.

Pásová bruska na kov

Tyto brusky naleznou uplatnění při výrobě nožů a dalších kutilských činnostech. Pásové brusky jsou součástí každého truhlářského provozu. Tyto univerzální stroje jsou určené na broušení ploch desek a dílů, které jsou uložené na výškově přestavitelném pracovním stole. Broušení drobných dílů na vrchní části brousící jednotky. Broušení hran desek a také dílů při sklopení brousící jednotky do 90°C.

Brusky přímé

Tyto brusky se používají pro opracování kovů. Bruska má kompaktní tvar, je vybavená výkonným motorem a vysokými otáčkami. Přímou brusku používáme k dobroušení a zabroušení míst, kde je zapotřebí upravený povrch. Přímé brusky jsou dokonale vybaveny regulací otáček, nebo prodlouženým krčkem pro větší dosah a lepší držení. Tyto brusky mají uplatnění v provozech, kde je zapotřebí velký brusný výkon s velkou kvalitou obroušeného povrchu nebo zabroušeného svaru.

Brusky excentrické

Tento typ brusek je vhodný pro broušení mořeného dřeva, nebo broušení dřevěné desky. Excentrická bruska se používá na broušení různých materiálů, ocelí, laků, vypouklých ploch, jako je například karosérie auta. Tyto brusky mají dvakrát vyšší úběr než vibrační brusky. Nevýhodou této brusky je broušení v rozích, které není možné. Bruska má brusný kotouč, unášeč, který vykonává excentrický rotační pohyb.

Brusky sanační

Tento druh brusky se používá k sanaci a broušení betonových a kamenných povrchů. To vše pomocí hrncových diamantových nebo tvrdokovových brusných kotoučů a fréz. Tyto brusky se vyrábějí jak pro profesionální použití, tak hobby použití. Brusky mívají plynulý měkký rozběh., automatickou ochranu před přetížením a servisní displej indikuje potřebu výměny uhlíku. Brusky mívají čtveřici diamantových kotoučů. Zvládne broušení všech tvrdých materiálů. Jako je žula, čedice, starý nebo armovaný beton, ale také podstatně měkčí povrch až po šamotové cihly, plynobeton, živičné plochy a sádrokarton.

Brusky dvoukotoučové

Tyto brusky se používají pro běžné kovoobráběcí práce, nabrousí všechny možné nástroje v dílně, zahradě, domácnosti atd. Tím se rozumí ostří, nože, nářadí, ocelové a kovové nástroje. Tyto brusky vynikají silným motorem, tichým chodem a vysokou odolností. Brusky s ergonomickým tvarem pro pohodlný přístup k materiálu. Obsahují také ochranné části, které brání úrazu při práci. Brusky mají úchyty, dají se připevnit k pracovnímu stolu, stěně i stojanu.Přímá bruska zvládne všechny nedostupná místa.

Brusky dělící

Tyto brusky bývají v robustním provedení. Svými parametry se spíše hodí pro náročnější uživatele. Základ této brusky tvoří pevnou čtvercovou konstrukci a ramenem páky. Motory mívají tyto robusní brusky až s výkonem 2000W s dlouholetou životností. I když jsou brusky rozměrnější pracuje se s nimi dobře, díky rychloupínacímu zařízení. Při práci si můžete nastavit několik řezných profilů. Například čtvercový nebo pravoúhlý.

Delta bruska

Delta bruska se pohybuje podobně jako excentrická bruska. Brousí pomocí trojúhelníkové plošky. Je vhodná na broušení zaoblených, vypouklých a zakulacených míst. Šikovná delta bruska se Vám bude hodit na obtížně přístupných místech a menších plochách – dokonale vybrousí hrany, rohy a úzké prostory. Delta bruska patří mezi nejmenší jednoúčelové nářadí, určené na středně jemné až jemné broušení dřevěných rámů, oken, dveří, regálů, skříní, broušení kovů, tmelů, lakovaných ploch kovů, nátěrů a tmelů. Bez této brusky se neobejdou výrobci nábytku, truhláři, restaurátoři, lakovny a také karosáři. Jsou to lehké jednoruční oscilační brusky, brusná deska má tvar,rovnoramenného trojúhelníku se zaoblenými stranami připomínající řecké písmeno delta.

Brusky kombinované

Kombinované brusky jsou určeny pro opracování dřevěných,plastových či kovových ploch. Brusky mívají litinovou nebo kovovou konstrukci, která zajišťuje potřebnou tuhost. Kombinované brusky dobře poslouží na malou i středně sériovou výrobu. Jsou vhodné k leštění, odstraňování starých nátěrů, srážení hran, které se děje pomocí naklápění brousícího ramene. Tento druh brusek je vhodný pro domácí kutily a malé a střední dílny. Brusky mívají stabilní konstrukci, která zaručuje přesné broušení. Stroj má mnoho způsobu použití díky naklápění brusných ramen s využitím brusných kotoučů.

Brusky leštičky

tyto brusky se používají ke konečnému opracování výrobku. Pomocí leštičky vyleštíme různé druhy povrchů, dřevěné, lakované a nerezové. Leštičky využijí domácí kutilové a také profesionální řemeslníci. Brusky leštičky jsou vyrobené z kvalitní ocelové konstrukce, tichými bezúdržbovými a prachotěsnými motory. Leštičky mají vyvážené rotory s kvalitními kuličkovými ložisky.

Brusky na kámen za mokra

Bruska na kámen, za mokra, pro broušení žuly a mramoru. Brusky mají centrální přívod vody skrz pohonnou hřídel, pro broušení žuly a mramoru za mokra. Rychlospojka z mosazi je vhodná pro jednoduché připojení na hadici na vodu. Brusky na kámen za mokra bývají vybavené extra silným výkonným motorem. Mají patentovaný systém utěsnění proti prachu pro nejlepší trvanlivost. Brusky jsou bezpečné, mají ochranu před opětovným zapnutím pro větší bezpečnost při výpadku proudu. Bruska má pozvolný rozběh, omezovač rozběhového proudu, ochrana proti přetížení, pancéřované vinutí. S výrobkem se dobře manipuluje.

Brusky na nástroje-ostřičky

Každá obráběcí operace se neobejde bez kvalitně nabroušených nástrojů. Pokud máme nástroje tupé, práce s nimi je nepřesná, energeticky náročná a mnohdy taky poměrně nebezpečná. Různé nástroje si můžeme nechat v dnešní době profesionálně nabrousit ve specializovaných brusírnách nástrojů. Pro mnohé z nás je daleko pohodlnější a elegantnější vlastní ostřička nástrojů. Nástroje si nabrousíme kdykoliv, kdy to budeme potřebovat, bez čekací doby a také na míru. Každá ostřička nástrojů má své specifické požadavky a hodí se pro jinou skupinu nástrojů. Základem každé ostřičky je velmi masivní provedení. K ostřičkám můžeme dokoupit různé příslušenství.

Brusky na sádrokartón

Vibrační bruska na sádrokartón se dá použít také na dřevo a laky. Univerzální upínací systém pro používání brusných papírů bez suchého zipu, ale i brusných materiálů až do tloušťky 10 mm. Bruska na sádrokarton: Vícekrát utěsněné ložiska a pryžová manžeta odolná vůči protržení chrání stroj před agresivním dřevěným a minerálním prachem. Brusky, které se používají na sádrokarton jsou speciálně konstruované pro povrchovou úpravu ploch tvořenými sádrokartonovými deskami. Broušení sádrokartonu je obtížné kvůli jemnému prachu. Brusky určené speciálně na broušení sádrokartonu jsou proti tomuto nebezpečí chráněny. Teleskopické brusky na sádrokarton umožňují pohodlně brousit ze země i ve výškách. Tyto brusky nabízíme od renomovaných výrobců.

Brusky rotační

Tyto brusky se používají všude tam, kde je zapotřebí vysoký výkon při brusu. Všude tam, kde se vyžaduje vysoký výkon při brusu vzniká mnoho prachu. Moderní rotační brusky mají nastavenou rotační přírubu, při kterých se prach beze zbytku odstraní. Bruska má nízkou hmotnost a velice dobré konstrukční řešení. Výměnu brusného talíře se vám povede udělat během několika sekund. Brusky využijete také autolakovnách a autokarosárnách. Brusky mívají díky speciálnímu převodovému systému dvojí pohyb. Orbitální excentrický a rotační. takové brusky najdou uplatnění pro univerzální broušení v lakovnách atd.

Brusky satinační

Brusky satinační nebo také satinýrky mají plynule nastavitelné otáčky. Díky těmto otáčkám docílíme optimálního opracování různých materiálů, pro satinování, strukturování, leštění, kartačování, hlazení, odrezování, odstrańování svarů na povrchu z oceli i ušlechtilé oceli. Brusky jsou vybaveny čtyřnásobnou elektronikou, s udržováním konstantních otáček pomocí tachogenerátoru pozvolným rozběhem, ochranou proti přetížení a předvolbou otáček. Tyto brusky využijeme k opracování ploch z ušlechtilé oceli, barevné kovy, olovo a měď. Své využití nacházejí také v obrušování dřeva. Bruska se jednoduše ovládá a má mnohostranné možnosti použití díky bohatému příslušenství.

Brusky talířové

Tyto brusky se vyrábějí pro dílenské a profi využití. Široké možnosti použití na obrábění kovu, dřeva i jiných materiál. Hrubé, jemné i tvarové broušení. Brusky mívají výkonný motor s tichým chodem. Vyvážený hliníkový brusný talíř. Široké možnosti použití na obrábění kovu, barevných kovů, dřeva i jiných materiálů Hrubé, jemné i tvarové broušení.Díky talířové brusce můžeme dobře odstraňovat rez, nebo je vhodná na odjehlování. Bruska je lehká a kompaktní. Ideální do omezených prostorů. Mívají regulovaný počet otáček. Bruska je vhodná pro domácí kutily a dílny.

Kartáčovky

Kartáčové brusky jsou vhodné na čištění a broušení materiálu. Můžeme s nimi odstraňovat rez, barvy, opracovávat dřevo. Kartáčovky jsou vhodné pro domácí dílnu i profi použití. Na kartáčovky můžeme použít mnoho příslušenství pro různé materiály. Nástavec na odsávání, lamelový brusný kartáč, kartáč z ocelového drátu, fíbrový kartáč, bavlněný leštící kartáč, brusný nylonový kartáč, válcový kartáč a jiné, kombinované kartáče.

Pásové pilníky

Jsou vhodné k broušení na hrubo, satinování a leštění. K pilníkům bývá rozsáhlá sada příslušenství pro všechny běžné práce, broušení, satinování a odstraňování otřepů. Pilový pás se dá dobře vyměnit bez použití nástroje. Pilníky jsou vhodné i pro broušení na těžce přístupných místech. S pilníky se dobře manipuluje.

Rozbrušovačky

Patří mezi velmi výkonné stroje, které zvládnou řezání a broušení různých materiálů. Vysoký výkon stroje zaručuje rychlou a kvalitní práci. Hlavní výhodou rozbrušovačky je, že jsou chráněny proti přetížení motoru a to zajišťuje jejich dlouhou životnost. Rozbrušovací pila je vyrobená z kompozitního materiálu, je lehká, pevná, a odolná.

Příslušenství

Brusky vyžadují také určité příslušenství, mezi které patří, řezné kotouče, podložné talíře, hrncové kotouče z tvrdokovu, brusné kotouče, lamelové kotouče, brusné hrnce a prstence, diamantové kotouče, drátěné kartáče. Dále je to ostatní příslušenství mezi které patří, spodní příruba, ochranný kryt, kulatá matice se závitem příruby, ochranný kryt pro dělení, talíř se suchým zipem,ochranný oblouk, ochranný kryt s vodícími saněmi, dělící kotouče, odsávací kryt a upínací matice.