Březen na zahradě

Výsadba nových stromků a živého plotu

V březnu můžete vysazovat ovocné stromy a keře. Na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy. Vysazujeme nové ovocné stromy a keře, které ihned po výsadbě seřezáváme . Koncem měsíce se vysazují také okrasné opadavé listnáče i sazenice révy vinné. Pro meruňky, broskvoně a nektarinky je jarní termín výsadby vhodnější. Vhodná je také doba na výsadbu ořešáků a vinné révy. Pokud jste na podzim nestihli výsadbu živého plotu, lze to dohnat ještě nyní v březnu.

Hnojení a prořezávka ovocných stromů

V tomto období nezapomínáme na průklest ovocných dřevin. Pracujeme s kvalitním a ostrým nářadím. V březnu můžeme prořezat příliš bujně rostoucí jabloně a hrušně. Švestky, slívy, meruňky a broskvoně je vhodné ošetřit až později, v době rašení. Stromy potřebují pro svůj růst dostatek síly, který jim dopřejeme v podobě hnojení. Ke hnojení použijeme granulovaná hnojiva pro ovocné dřeviny. Můžeme použít také vyzrálý kompost, nebo uleželý hnůj.

Chráníme ovocné dřeviny postřiky

Od března již začínáme s ochrannou některých ovocných dřevin. Broskev chráníme postřikem proti kadeřavosti listů. Peckoviny jako jsou višně a třešně ošetřujeme před vyrašením proti rakovinnému odumírání větví. Třešně a višně chráníme při rašení a rozkvětu ochranným přípravkem. Keře černého rybízu je chránit postřikem proti roztočům. Maliníkům odstraníme loňské výhony, které seřezáváme u země. Delší výhonky maliníku a ostružiníku zkrátíme na jeden metr. V březnu dokončujeme řez rybízu a angreštu. Ovocným keřům poskytneme potřebné živiny v podobě kompostu nebo hnojiv. Ovocné keře stejně jako ovocné stromy, chráním postřiky proti chorobám a škůdcům. Například keře černého rybízu mohou být napadeny vlnovníkem rybízovým, tento druh roztoče patří mezi nejnebezpečnější škůdce rybízu.

Březen je také měsícem množení

Pomocí hřížení a řízkování můžeme množit jehličnany a také listnáče. Hřížení se používá u druhů s plazivým růstem. Vybereme mladý výhon nebo větev, která se kloní k zemi, vyhloubíme jamku, ve které zasypeme výhon kompostovou hlínou. Větev zabezpečíme kolíkem, proti pohybu nebo vytažení ze země. Výhon vypustí po určité době kořeny. Když nám větev zakoření, odřízneme ji od matečné rostliny. Čerstvě zakořeněný výhonek pravidelně zaléváme.

Řízkováním můžeme množit jakékoliv jehličnaté i listnaté keře. Řízkovat můžete túje, jalovce šeřík aj. Větévku vrby nebo zlatice stačí ponechat ve sklenici z vodou, kořínky nám vyraší. Nejrychleji koření listnaté keře. Řízky na dolním konci seřízneme dlouhým šikmým řezem a vršek rovně zastřihneme, nebo jen mírně šikmo nad očkem. Řezné plochy můžeme namočit do stimulátoru, který podporuje kořenění. Řízky nasadíme do vhodného substrátu, zalijeme je a ponecháme například ve skleníku, chráněné před přímým sluncem. Po dobu zakořenění je dobré řízky zakrýt fólií. Řízky rozsazujeme, když mají dostatek kořenů.

Jahodník

Jahody patří k nejchutnějšímu ovoci, které nesmí chybět na žádné zahrádce. V březnu začínáme odstraněním všech suchých a poškozených listů jahodníku. Půdu kolem jahodníku opatrně nakypříme a přihrneme je zeminou. Když začnou jahodníkům rašit středová srdéčka, přihnojíme je hnojivem pro drobné ovoce. Jahodníkům prospějí také zkvašené slepičince, nebo kravský hnůj. Oba výrobky se dostanou koupit v tekuté nebo granulované formě.

Okrasná zahrada v březnu

V březnu je ideální čas na výsadbu a přesazování dřevin. Pokud ještě mrzne, vyčkejte, teplejšího počasí. Pokud není půda při výsadbě dostatečně vlhká, tak poctivě zaléváme. Když ustoupí mrazy, odstraníme z rostlin chvojí a ochranné fólie. Okrasné dřeviny zbavíme poškozených, uschlých a zmrzlých větviček. Jehličnany, které máme svázány, aby odolaly těžkému sněhu, rozvážeme. Jehličnany hnojíme na jaře hnojivy pro povzbuzení růstu.

Výsev a výsadba zeleniny

Březen je měsícem prvních výsevů zeleniny na záhony i fóliovníky. Kvalitní půda je základ úspěchu, ať už se rozhodneme pěstovat cokoliv. Pokud jsme na podzim nezryly záhony, můžeme to udělat i na jaře. Při rytí je vhodné do půdy vpravit kompost, nebo písek na vylehčení půdy. Pokud máme záhony zryty na podzim, na jaře začneme s pletím, dokud je plevel mladý a netvoří semena. Kromě kořenové zeleniny, můžeme sít semena salátů, ředkviček, kedlubnů, špenátů a dalších druhů zeleniny. V případě chladného počasí si pomůžeme zakrytím záhonů bílou netkanou textilií. ¨

Okrasná zahrada

Růže- královna zahrad

Odkryjeme zazimované růže a také přihrnutou zeminu. V březnu začínáme s jarním řezem růží, je třeba prořezat růže, než vyraší nové výhonky. Také nezapomene přivázat stromkové růže k oporám. Růže také přihnojíme. V tomto období také vysazujeme nové sazenice růží.

Skalka, trvalky a cibuloviny

V březnu můžeme přesazovat skalničky a také cibuloviny. Na skalkách odstraníme suché listí a doplníme zeminu kolem skalniček. Květiny také přihnojíme. V tomto období také upravíme skupiny trvalek. Pokud je v březnu ještě mraz, tak necháme rašící rostliny pod textilní fólií nebo chvojím. Nezapomínáme na hnojení nových výsadeb. K okrasným rostlinám přidáváme kompostovou hlínu. Vyséváme také letničky pro předpěstování. Mezi oblíbené letničky patří astry, čínský karafiát, hledík, fialka, jednoletá plamenka, sporýš, afrikán, gazánie, kosmatec, slaměnka a další druhy.