Živý plot z tújí

Živý plot je okrasou každé zahrady. Okrasné živé ploty vysazujeme většinou z jehličnatých dřevin, jako jsou túje, které koupíte v zahradnictví a hobby marketech v různých kultivarech. Živý plot je nejen užitečný, ale v kráse žádný jiný plot nepředčí. Túje jsou u nás velmi často používané na živý plot, ale také jako solitérní zahradní dekorace. Zelené túje udělají hodně parády také u bazénu, zahradních altánů a garáží. Chrání nejen obvod zahrady, ale je také důležitý vnitřní estetický prvek. Pro zdravý růst vyžadují vaší péči a volný čas. Pěstování a údržba túji je jednoduchá, musíme dodržovat však určité zásady. Na rozdíl od jiných plotů dřevěných nebo zděných má živý plot spoustu výhod. Zachytává prach, chrání před větrem a hlukem. Plot si můžete vypěstovat v různých výškách.

Při nákupu túji nezapomeňte zkontrolovat

Túje máme kontejnerové v květináčích a s volným kořenovým balem. Kontejnerové túje můžeme sadit kdykoliv od jara do podzimu. Rostliny s volným kořenovým balem sadíme nejlépe na podzim. Tyto rostliny musíme po nasazení zalévat, déle trvá, než zakoření a začnou růst. Při nákupu dbejte, aby túje nebyly přeschlé, musí mít svěží barvu, měli by rašit nové výhonky, dostatečně velký kořenový bal. Rostliny sadíme 30 až 50cm od sebe. Rostliny se musí pěkně spojovat, aby při růstu vytvořily krásný okrasný plot. Po výsadbě musí být zemina stále vlhká.

Nemoci tújí

Túje patří mezi nenáročné jehličnany v pěstování. Když mají stále krásnou zelenou barvu, je vše v pořádku. Pokud mají v půdě přemíru vláhy, nedostatek hořčíku, nebo jsou naopak přehnojeny, mohou mít narezavělou barvu. Dusíkatá hnojiva je vhodná používat od jara do června. Pak se túje nehnojí. Na nedostatek hořčíku v půdě je výborná hořká sůl, která hořčík obsahuje. Prodává se ve formě prášku, který se rozpustí ve vodě. Roztok se přidává ke kořenům a lze ho aplikovat také postřikem přes list. Hořčík je preventivní opatření, proti rezavění tújí. Rostlinky bývají také napadeny škůdci například molovkou nebo houbou, způsobují hnědnutí a částečné odumírání tújí. Pokud Vám túje reznou je vhodné použít postřiky proti houbovým chorobám. S postřikem se musí začít na počátku onemocnění. Když se houby na porostu rozmnoží, musíme je prořezat a nakoupit novou výsadbu. Rostlina také může seschnout uprostřed,je vhodné tyto túje pořezat a zvolíme novou výsadbu. Pokud se poškodí na tújí nějaké větvičky, brzy vám vyrostou nové.

Stříhání tújí

Volně rostoucí plot z tújí potřebuje jednou za čas sestřihnout. Prostřih plotu je celkem náročná fyzická práce. Tuto práci si můžete usnadnit s našimi dokonalými pomocníky, které nabízíme v našem e-shopu. Užitečné nářadí si vyberete podle velikosti vaší zahrady a také podle svých možností. Pomocí elektrických nůžek nebo plotostřihů je sestřih i tvarování živého plotu nenáročnou a pohodovou prací. Z naší nabídky si můžete vybrat nůžky i plotostřihy, elektrické, benzínové a také akumulátorové. Vyberete si nůžky dle svých potřeb pro dokonalý střih vašeho plotu. Výhodu těchto nůžek je jednoduché ovládání, snadná údržba a nízká hlučnost.D odáváme nůžky od renomovaných výrobců a značek…. Když máte na zahradě živý plot oceníte také drtič zahradního odpadu. Tyto stroje si poradí s každým zahradním odpadem, mezi které patří také větve z tújí. Drtiče nabízíme elektrické a také benzínové. Zpracovaný odpad z drtiče vám výborně poslouží jako hnojivo pro túje, keře nebo stromy a také jako mulčovací materiál. Tím se zbavíte plevele a budete pod stromy udržovat vlhko.

Stříhání tújí

Túje zastřihujeme v úrovni požadované výšky živého plotu jsou to 2 metry. Bez stříhání túje doroste do výšky 4 m. rostou nejen do výšky, ale také do šířky a tím se spojí jako celek a vytváří krásný život plot. Správně stříhaný plot z tújí odolává nejen větru, ale také prachu a sněhu. Túje v odolní částí sestříháváme do stejné roviny jako je vršek tújí. Pokud je širší vršek, jde k dolním větvím méně světla a ke kořenům méně vláhy a plot pak odspodu prosychá.