Štípače dřeva

Štípače dřeva

Pokud chcete ušetřit na vytápění domu, chat a chalup, jedním ze způsobu je topení dřevem. Topení dřevem patří v dnešní době k nejekonomičtějším možnostem vytápění a pro mnohé majitele příjemným způsobem jak vytápět svůj dům. Dříví využijete také při topení v krbu. Připravit si dříví na podzimní a zimní je období je poměrně namáhavá a těžká práce. Proto se snažíme tuto namáhavou a fyzicky náročnou práci usnadnit. Jednou z možností přípravy dřeva na zimní období je štípání. Tím, ale myslíme štípání dřeva sekyrkou, ale pomocí pokročilejší techniky štípačky na dříví. Dříve jsme dříví štípali pomocí štípacího klínu, což bylo dosti fyzicky náročné. Lidé si také pořizují dříví naštípané, už připravené na zátop, které je velice drahé. Pro mnohé dlouhé hodiny fyzicky namáhavé práce. Pokud si chcete práci usnadnit a zjednodušit, měli byste uvažovat o pořízení velmi užitečného pomocníky- štípače na dřevo. Topit v zimním období můžete jakýmkoliv dřevem. Vhodná je kulatina, která vydrží dlouho v kotli a krásně vám vytopí potřebné místnosti. Takové dříví si můžete zpracovat pomocí štípače dřeva. Štípačky na dřevo jsou malé, a velké v různých parametrech. Štípačky dřeva jsou rozděleny na vertikální a horizontální. Vyrábějí se elektrické a hydraulické. Než budete štípačku dřeva kupovat, musíte si zjistit parametry štípaného dřeva, délku a taky jeho tloušťku. To všechno se odvíjí na štípací síle, kterou je schopen štípač vyvinout, udává se v tunách. Podle zvoleného typu- klínu štípač čtvrtí, půlí, ale také rozštípne kulatinu na šest polen. Ke štípačům dřeva kupujeme také různé příslušenství. Štípač dřeva se obvykle skládá z pevného rámu, elektromotoru, čerpadla, pístu, štípacího klínu a ovládání. štípačku pohání elektrický nebo spalovací motor. Obsluha štípacího stroje je zpravidla bezpečná a hlavně mnohem méně namáhavá než práce se sekyrkou. U štípačů je výhodou, že si můžete nastavit, jak dlouhé dřevo budete štípat a tím si zkrátíte čas štípání. Všechny štípače jsou vybaveny kolečky a k většině modelů si můžete ještě zakoupit rozšiřující nebo 4 ramenný štípací klín.

Štípačka na dřevo

Štípačka na dříví je mechanické strojí zařízení, které automaticky štípe dříví. Dříví a polena se dělí pomocí hydraulického tlaku, který vzniká působením třífázového motoru, jehož příkon se zpravidla pohybuje kolem 1500Watů. Dělíme je na horizontální štípačka na dříví a vertikální štípačka na dříví.

Jak vlastně štípače dřeva fungují?

Štípačky dřeva jsou poháněné elektrickým nebo čtyřdobým spalovacím motorem. Štípací lavice je umístěná ve spodní části, která nahrazuje klasický špalek slouží tak, jako pevná a stabilní opora pro štípané dřevo. Pomocí hydrauliky se uvede štípací klín do pohybu, klín plynulým pohybem narazí na střed polena nebo kusu dřeva a bez potíží je rozštípne.

Rozdíl mezi Horizontální nebo vertikální štípačku dřeva.

Horizontální štípačky pracují ve vodorovné poloze a bývají méně výkonné než vertikální štípačky dřeva. Jsou určené ke štípání měkčího dřeva a špalků o průměru 22 centimetrů. Vertikální štípače jsou na rozdíl horizontálních výkonnější. Můžeme je používat denně a ty nejvýkonnější zvládnou štípat tvrdá dřeva a polena o průměru necelých 40cm.

Základní výbava štípačů

Když si koupíme štípač dřeva, tak se neobejdeme bez štípacího klínu. Klínů je několik druhů. Klínů je hned několik druhů, základních, čtyřramenných, nebo také profesionálně rozšiřující klíny. Čtyřramenným štípacím klínem rozštípneme poleno na čtyři polénka při jednom štípnutí. Profesionálním klíny můžeme štípat rychleji nejen kratší, ale také široké špalky. Mezi základní příslušenství štípačů patří také kvalitní náhradní olej.

Štípače elektrické

Štípače elektrické využijí všichni, co mají na svých zahrádkách připojení k síti. tyto štípače využije dobře u obytného domu, chatě i chalupě. Benzínové štípače využije dobře i v lese při štípání palivového dříví, bez elektrického proudu. Benzínové štípače jsou robustnější a nejvýkonnější. a jsou určené pro profesionální použití.

Štípače benzínové

Pokud potřebujete štípat dříví v terénu, tak je pro vás tento typ stroje tím ideálním. Výhodu této štípačky je, že nejste omezeni elektrickým kabelem, můžete ho štípat v místech, kde elektrický proud není. Tento štípač na dřevo dokáže pracovat jak vertikálně, tak horizontálně. Hmotnost tohoto stroje bývá těžší, ale je vybaven kolečky, tak si ho snadno přemístíte na daný druh místa. Benzínový motor bývá čtyřtaktní a velice výkonný. Dvouruční ovládání štípání s bezpečnostními madly. Vlastní štípací stůl má dvě možnosti nastavení podle délky štípaného dřeva. Většina štípačů má patentovaný systém štípání pomocí hydrauliky, jakostní speciální hydromotor.

Poruchy štípače a bezpečný provoz

Nejčastější příčinou bývá nesprávný provoz. Než začneme štípač dřeva používat, nesmíme zapomenout povolit štípací ventil. Proto si před použitím štípače pořádně přečtěte návod k použití a také bezpečný provoz tohoto stroje. Tím zabráníte zbytečným úrazům a prodloužíte životnost mechanismu. Štípače mívají poruchy, kvůli uzavřenému vzduchu, které může poškodit těsnění a následně může poškodit celý stroj. Proto je důležité provést odvzdušnění hydraulického systému, aby k takovým poruchám nedocházelo. Než štípač uvedete do provozu, povolte provzdušňovací čepičku o několik otáček tak, aby mohl uniknout vzduch v nádrži oleje. Čepičku necháváme během práce otevřenou. Než budeme štípač přesunovat, zavřeme čepičku, aby nedošlo k úniku oleje. Při práci s těmito stroji, dbáme zvýšené opatrnosti. Nesmíme zapomínat na kvalitní oděv, bez plandajících rukávů, boty by měly být také pevné, aby nám neklouzaly. Pokud máte delší vlasy, tak si je sepněte, aby se vám neopatrnou manipulací nedostala do stroje. Při práci používáme ochranné brýle a kvalitní rukavice. Nikdy nenecháváme děti v blízkosti stroje. Všechny štípače dřeva mají podrobný návod k použití, který obsahuje důležité pokyny týkající se bezpečnosti, odborné údržby, aby jste ušetřili na nákladech za opravu. Jakýkoliv neodborný zásah do stroje znamená ztrátu záruky. U vertikálních štípaček přispívá k bezpečnosti práce, především zakryté ovládací páky, které fungují jako kleštiny. Tyto kleštiny držíme oběma rukama, jinak by nám píst vyjel do horní polohy, a tím se práce přeruší. Abychom mohli dělit velká a dlouhá dřeva, máme k dispozici posuvnou spodní desku.